O Nás – kornútky

Po celé stáročia sa zmrzlina podávala na tanierikoch a mištičkách, alebo sa nanášala na hrubšie oplátky, ale nie je nijaký historický záznam o tom, že by do roku 1904, keď bola svetová výstava v St. Louis, existovali pre zmrzlinu nejaké cukrárske platy, ktoré by sa dali i zjesť.

Podľa jednej povesti Fornachouvi raz došli papierové tanieriky a tak si jeden teenager, ktorý sa učil za opravára hodín, stočil jednu Hamwiho oplátku do tvaru lievika a vytvoril tak novú senzáciu.

ZMRZLINOVÉ KORNÚTKY, 1904, ST. LOUIS, MISSOURI

Po celé stáročia sa zmrzlina podávala na tanierikoch a mištičkách, alebo sa nanášala na hrubšie oplátky, ale nie je nijaký historický záznam o tom, že by do roku 1904, keď bola svetová výstava v St. Louis, existovali pre zmrzlinu nejaké cukrárske platy, ktoré by sa dali i zjesť. Výstava bola usporiadaná pri príležitosti stého výročia vzniku Lousiany a stála 15 miliónov dolárov (je to suma, za ktorú bola Lousiana kúpená) a boli na nej rôzne atrakcie, vrátane Vojenskej kapely Johna Philipa Sousa a prvej ukážky pečenia v elektrickej rúre. Výstavu navštívilo 13 miliónov návštevníkov, čo znamenalo zvýšenú požiadavku na stravovanie. Boli tu v jednej časti pri sebe stránky sýrskeho pekára Ernesta Hamwiho, ktorý sa špecializoval na pečenie oplátiek a Američan francúzskeho pôvodu Arnold Fornachou, špecialista na zmrzlinu.

AKO VZNIKLI KORNÚTKY

Podľa jednej povesti Fornachou-ovi raz došli papierové tanieriky a tak si jeden teenager, ktorý sa učil za opravára hodín, stočil jednu Hamwi-ho oplátku do tvaru lievika a vytvoril tak novú senzáciu. Podľa inej povesti sa prvenstvo pripisuje Ernestovi Hamwi-mu. Výrobca oplátiek Hamwi, imigrant z Damašku, ponúkal návštevníkovi zalabiu, tenké perzské oplátky posypané cukrom. Predpokladá sa, že Fornachou použil tieto zalabie pre svoje potreby. Nech už je tak, či onak, viacero novín z vtedajšej doby jednoznačne zaznamenávajú, že zmrzlinové kornútky sa stali hlavnou charakteristikou veľtrhu v St. Louis. Kornúty sa zvinovali ručne do roku 1912, keď Frederick Bruckman, vynálezca v Portlandu v Oregone, patentoval stroj na robenie týchto kornútov. Ani nie za desať rokov, jedna tretina konzumovanej zmrzliny v USA sa jedla zo zmrzlinových kornútkov.